Оновлені правила безпеки інтернет покупок.

 

Значної популярності набуло здійснення покупок через інтернет-магазини, аукціони, дошки оголошень тощо. Передусім, це пов’язано з можливістю здійснення покупок “не виходячи з дому”, та ще й за цінами, значно нижчими, ніж у магазинах.

Проте, зростання попиту на інтернет-покупки, відсутність фізичного контакту між продавцем та покупцем, можливість бути анонімним привертає все більшої уваги не тільки добросовісних покупців, але й зловмисників, які хочуть збагатитись таким чином.

Зараз популярності набувають одно-двох денні інтернет магазини, які збирають замовлення, отримують гроші і зникають.

Особливо ризикованими є здійснення покупок на сторінках в соціальних мережах, оскільки доступ до адміністрації цих мереж є обмеженим, не говорячи вже про “Вконтакті” та “Однокласники”, які попри певну заборону діяльності на території України продовжують використовуватись як торгівельні площадки і користуватися попитом серед громадян України.

Основне завдання шахрая – переконати вас вчинити обумовлені дії першими, до виконання ним своїх зобов’язань. Отже, обов’язковою умовою шахрайства є вимога повної або часткової попередньої оплати за товар (передачі майна чи виконання інших дій).  Часто шахраї спонукають здійснити передоплату прикриваючись вигаданими історіями про хворих дітей, близьких і т. п.  Також з метою створення ілюзії відправлення товару формують фіктивні товарно-транспортної накладні на поштове відправлення (ТТН), які потім скасовують.

Ознаками вчинених шахрайських дій є:  раптова втрата зв’язку із продавцем після переказу коштів (не відповідає на дзвінок або номер недоступний); анулювання ТТН, товар не відправляється; ви отримали пустий пакунок чи товар неналежної якості або ж такий, що суттєво не відповідає описаним характеристикам. 

Прості правила, які потрібно дотримуватися, щоб не стати жертвою:

 • завжди будьте пильними. Навіть якщо ви досвідчений продавець чи покупець, при кожній новій покупці чітко дотримуйтесь правил безпеки.
 • остерігайтесь значно занижених цін на товар, який хочете придбати.
 • не купуйте те, за що просять попередню оплату, віддайте перевагу персональним зустрічам, а в разі відсутності такої можливості — скористайтеся послугами кур’єрських служб, які надають можливість розрахуватись при отриманні та перевірці товару.
 • якщо ви купуєте на OLX або PROM то скористайтесь послугами безпечних покупок “OLX доставка” та “Покупка без ризику”.  Це безпечна онлайн-оплата замовлення з резервуванням коштів покупця на транзитному рахунку фінансового партнера UAPAY поки посилку не перевірять та заберуть з відділення «Нова пошта».
 • якщо ви купуєте на aliexpress.com – в жодному разі, ні під будь-якими приводами чи обіцянками в знижках не підтверджуйте отримання товару без його реального отримання та перевірки.
 • при проведенні оплати з/на банківський рахунок, перевіряйте відповідність даних продавця реальному одержувачу грошових коштів. Перевірте наявні дані продавця через пошукові системи. Зокрема, задайте в параметрах пошуку нік продавця, його електронну скриньку, номер телефону та банківської картки — чи не публікуються ці реквізити під різними іменами. Зверніть увагу на наявність відгуків та коментарів.
 • зверніть увагу на доменне ім’я (назва) сайту.  Віддавайте перевагу ресурсам, які знаходяться в прямій доменній зоні  “.UA” (наприклад:  olx.ua, prom.ua), оскільки реєстрація здійснюється на підставі документів та за наявності торгового знаку. Сайти розміщені на доменних зонах COM.UA, OGR.UA і будь-яких інших такого типу (ті, які мають більше однієї крапки перед “UA”), не відносяться до прямої доменної зони “UA”.
 •  зверніть увагу на дату, країну реєстрації домену та термін проплати. Ці дані знаходяться у публічному доступі, дізнатись їх можна за допомогою інформаційних сервісів на кшталт www.whois.com чи 2ip.com.ua. Крім того, добре вивчіть сайт, зокрема зверніть увагу на наявність інформації про суб’єкт підприємницької діяльності, чи є він в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, наявність контактної інформації — фактичної адреси, номеру стаціонарного телефону. Так само перевірте сайт через пошукові системи — задайте в параметрах пошуку назву сайту, фактичну адресу — чи існує по такій адресі відповідна організація, номери телефонів. Знайдіть та почитайте з різних джерел відгуки. Не довіряйте відгукам, що безпосередньо залишені на самому сайті. Бували випадки коли зловмисники викупляли або зламували рейтингові інтернет-магазини чи сторінки на площадках і вчиняли шахрайські дії. Тому варто перевірити сайт через вебархів, на якому пошукати зрізи попередніх версій сайту і звернути увагу на контактну інформацію, тематику сайту та інше.
 • не здійснюйте покупки через інтернет шляхом використання реквізитів банківської картки на маловідомих сайтах і сайтах, які працюють на не захищеному протоколі “HTTP”.  Навіть якщо сайт є загальновідомим та перевіреним, зверніть увагу на правильність відображення його доменного імені (адреси сайту) в адресному рядку браузера і наявність захищеного з’єднання “HTTPS”. 
 • відкрийте і використовуйте додаткову картку для розрахунків в мережі Інтернет або окремий віртуальний рахунок. 
 • якщо виникли сумніви у порядності продавця, краще відмовтесь від угоди. 

Якщо вас всетаки ошукали – вам сюди!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.