Що робити жертві?

 

Запам’ятайте, якщо вас вже ошукали і перевели кошти на чужий рахунок то у першу чергу потрібно взяти себе в руки і:

  1. Негайно звернутись до гарячої лінії банку й повідомити про даний факт, а також попросити здійснити відміну платежу чи переказу, якщо це ще можливо. Просіть працівника банку заблокувати рахунок шахрая. Внаслідок таких дій при можливості банк заблокує суму (або її частину) викрадених коштів на шахрайському картковому рахунку, або здійснить відміну операції по оплаті покупок/послуг й, в окремих випадках, поверне кошти на рахунок. Також, якщо переказ коштів здійснювався за допомогою електронних платіжних сервісів (для прикладу таких як easypay.ua, ipay.ua, portmone.com.ua, ibox.ua, 24nonstop.com.ua та ін.) необхідно також зателефонувати до служби підтримки цих сервісів, номери яких можна знайти на їх сайтах.
  2. Якщо шахрайські дії вчинено шляхом використання загальнодоступних українських інформайційних ресурсів, які надають площу для розміщення оголошень (OLX, PROM.UA, BEZPLATKA.UA, AVTORIA.UA, та ін.) — повідомити про це службу підтримки.  Служба підтримки ресурсу заблокує сторінку шахрая та збереже необхідні дані. Також таке повідомлення слугуватиме підставою для надання інформації на запит правоохоронних органів.
  3. Необхідно обов’язково зафіксувати/зберегти відомості про повну суму збитків, сайт, на якому було розміщено оголошення, номер (ID) оголошення, псевдонім прдавця, номера телефонів, з якими велось спілкування з приводу покупки, номера банківських рахунків з яких і на які переводились кошти. Зробити “змнімки екрану” із зафіксованим шахрайським оголошенням, так щоб було видно повну ардресу сторінки Отримати у відділенні свого банку завірену мокрою печаткою роздруківку про рух коштів по шахрайських операціях чи роздрукувати електронну виписку або платіжні доручення. Якщо здійснювалось з шахраєм листування по email, в жодному разі не видаляти листи з поштового серверу.
  4. Написати заяву про злочин шляхом звернення до найближчого відділу поліції, а також можна звернутись через офіційний сайт Кіберполіції

Зверніть увагу!  Послідовність дій повинна бути саме в такому порядку як написано. Час грає проти вас, і кожна втрачена хвилина знижує шанси на повернення коштів.      

 Якщо причиною списання коштів стало розголошення персональних даних власника картки, зокрема: ПІБ, дата народження, адреса проживання, секретний код  (не ПІН),  дівоче прізвище матері, інформації щодо фінансового стану рахунку (баланс, останні операції),  або у разі отримання доступу сторонніми особами до мобільного номеру, який прив’язаний до банківської системи як фінансовий номер клієнта — заблокуйте всі наявні рахунки у відповідній банківській установі.